Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

Sofra & Sunum

Sofra ve Sunum Ürünleri

Sofralar sevdiklerimizle beraber olduğumuz, birlikte çok güzel vakit geçirdiğimiz ve harika anlar paylaştığımız kutsal yerlerdir. Sofrada paylaştığımız anlar yıllar sonra coşkuyla hatırladığımız anlardır. Bu yüzden bu anların özel olması gerekmektedir. Sunum ürünleri ailenizle ve sevdiklerinizle geçirdiğiniz güzel anların daha eşsiz olmasını sağlar. Yemek sunumunuzu güzelleştirebilecek pek çok sunum aleti bulunmaktadır. Bu malzemelerin bir kısmı kahve ve çay servisine çok yakışmaktadır. Bu tarz ürünler birçok marka tarafından üretilmektedir. Sunum ürünleri tabaklardan oluşabileceği gibi özel tasarım peçetelerden de oluşabilir.

Mermer Sunum Tabakları ve Çeşitleri

Mermer sunum tabakları, misafirlerinize servis edebileceğiniz harika ürünlerdir. Sunum tabakları düz ve çukur tabaklar olmak üzere ikiye ayrılırlar. Mermer sunum tabaklarından hangisinin tercih edileceği yemeğe göre değişmektedir. Bu tabaklar sunumun çok özel ve üsluba uygun olmalarını sağlarlar. Mermer sunum tabaklarının kahvaltı sofralarına özel tasarlananları da bulunmaktadır. Kahvaltılık sunum tabakları çok parçalıdır ve genel olarak sos koymak için kullanırlar. Yemeklik sunum tabakları ise farklı boyutlara ve kullanım amaçlarına sahiptirler. Mermer tabaklar zarif ve narin bir görüntüye sahiptirler. Ama aynı zamanda güçlü bir duruşları vardır. Bu tabaklar en çok tercih edilen sunum ürünlerindendir.  En çok beğeni toplayan sunum tabağı ise kuver tabak olarak nitelendirilen sunum tabaklarıdır. Bu tabakların sofrada oldukça görkemli bir yapıya sahip olduklarını söylemek mümkündür. En çok tercih edilen kahvaltı tabakları ise Sirene Maison'da. Bu tabaklar ortalama 34 cm boyutundadır. Düz bir yapıya sahip olan bu tabakların oval yapıda olanları da bulunmaktadır. Kuver tabaklar servis edilecek yemeğe ve ortama göre tercih edilebilir. Sofrada bütünlük oluşturmayı başaran tabaklar sunum amaçlı servis tabakları, ana yemek tabakları, tatlı ve meyve servisi tabakları, çorba tabakları ve ordövr tabaklar olmak üzere 5 parçaya ayrılırlar. Mermer sunum tabaklarının iki farklı çeşidi vardır. Bunlar klasik sunum tabakları ve özel stil sunum tabaklarıdır. Klasik sunum tabakları genel olarak bütün yemek türleriyle ve sofra düzenleriyle uyumludurlar. Özel stil tabaklar ise bazen bir bütün oluşturamazlar fakat eşsiz bir görüntüye sahiptirler. Bu tabaklar sofraya ayrı bir ahenk katarlar. Porselen sunum tabaklarında desende olabilir, düz bir yapıda olabilir. Bu dengeyi düzgün sağlamak gerekir. Sofra düzeninin aromayı destekleyici türde olması gerekmektedir. Sunum tabakları canlı renklere ve iddialı desenlere sahiptirler.

Dikdörtgen Servis Tabakları

Dikdörtgen servis tabakları porsiyon büyüklüğü geniş olan sofralar için tasarlanmıştır. Servis tabaklarının uygun boyutta olması çok büyük bir önem taşımaktadır. Dikdörtgen servis tabaklarının kullanım amacı da bu yöndedir. Fakat tabakların çok büyük veya çok küçük olmaması gerekmektedir. Estetik bir güzellik elde edebilmek için bu duruma dikkat edilir. Şeflerin bu konudaki önerisi ise yemek ile servis tabağının boyutunun yarı yarıya olmasıdır. Yani yemek tabağın yarısını dolduracak düzeyde olmalıdır. Bu kritere genelde restoran tabaklarında rastlanabilir. Evde de bu estetik görüntüyü görmek mümkündür. Bu tabaklar klas bir duruş sağlamaktadır. Dikdörtgen porselen sunum tabakları sofra temasını güçlendirmektedir. Servis kolaylığı sağlayan bu tabaklar yemeğin lezzetini yanında güzel bir görüntü imkânı sundukları için sık sık kullanılırlar.

Tabak Altı Suplalar

En çok tercih edilen sunum tabaklarından biri supla tabaklardır. Supla tabakların Fransızca kelime anlamı tabak altıdır. Supla tabakların amacı büyük servis tabakları için bir fon yani alt görüntü oluşturmaktır. Supla tabaklar, büyük servis tabaklarının diğer tabaklardan ayrılmasını ve ayrı bir görüntüye sahip olmasını sağlar. Supla tabaklar kahve fincanının altında ya da çorba kaselerinin altında kullanılabilirler. Pek çok kullanım alanları bulunmaktadır. Bu tabaklar oldukça şık ve güçlü bir görünüşe sahiptir. Sofralarınızda estetik bir görüntü oluşmasını istiyorsanız bu tabakları kullanabilirsiniz. Sunum tabakları genel olarak porselen malzemeden üretilmektedir. Supla tabaklarda aynı şekilde porselen malzeme ürünüdür. Porselenin dışında sunum tabağı üretiminde kullanılan birkaç tane daha malzeme bulunmaktadır. Bu malzemeler ahşap, taş ve bambudur. Ahşaptan ve taştan çok güzel tabak altlığı yani supla tabak oluşmaktadır. Bambu bileşenleri de son dönemin popüler ürünleri arasında yer almaktadır. Sunum tabakları kullanılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus tabağın malzemesiyle yemeğin uyumlu olmasıdır. Örneğin et yemekleri ve soslu yemekler hijyen açısından ahşap tabaklarda servis edilmemelidir. Bu tarz durumlara dikkat edilmelidir.

Hangi Tabaklar Ne İçin Kullanılır?

Sunum tabaklarının kullanıldıkları alan yemek kültürüne ve çeşidine göre değişmektedir. Pek çok sayıda ve formda sunum tabağı bulunmaktadır. Sunum tabaklarınım genel olarak amacı yiyecek ziyafetinden önce bir görsel şölen oluşturmaktır. Bu tabaklar yemekte bir uyum ortamı oluştururlar. Sunum tabaklarının hepsi birbiriyle yarışıp galip gelebilecek düzeydedir. Fakat en başarılı sunum tabakları sofra sahibini ön plana çıkaran tabaklardır. Sunum tabaklarının bir diğer amacı da sofra sahibinin zevkini ve stilini ortaya çıkarmaktır.

Neden Supla Tabak Kullanılmalı?

Supla tabakların kullanım alanları aslında oldukça geniştir. Bu tabaklar birçok davette kullanılabilecek özel ürünlerdir. Sunum tabağı kategorisinde satılmaktadırlar. Supla tabaklar dilimize Fransızcadan geçmiştir. Düğünlerde, nişanlarda, nikâhlarda, kınalarda, toplantılarda, davetlerde ve günlerde sürekli olarak kullanılırlar. Supla tabaklar günümüzde pek çok kişinin evinde bulunmaktadır. Bu tabaklar yapılan serviste çok büyük bir öneme sahiptirler. Özellikle kahve servislerinde kahvenin yanına lokum vb. şeyler konulabilmesi için büyük bir önem taşırlar.

Masa Örtüleri

Masa örtüleri, belki de bir sofranın en önemli sunum aletlerindendir. Yemeğin lezzeti, tat ve tuz ayarı elbette ki çok önemlidir. Yemeğin güzelliği misafirinizin yıllar sonra bile sizi anmasını sağlar. Fakat yemeğin tadı kadar masanın sunumu da bir o kadar önem taşımaktadır. Yemek sunumunda kullanılan pek çok ürün vardır. Bu ürünlerden biri masa örtüsüdür. Masa örtüsünden önce tabaklar gelmektedir. Tabak, gerçekten de bir sunumun en önemli parçasıdır. Fakat tabak kadar öneme sahip olan şeyler ise masa örtüleridir. Masa örtüsünün mutlaka tabaklarla ve diğer aksesuarlarla uyumlu olması gerekmektedir. Masa örtüleri, tabakla, tabağın cinsiyle, bardakla, yemekle ve çatal-bıçak takımıyla uyumlu olmalıdır. Uyumlu olmaları hep beraber bütünlük içinde olmalarını sağlar. Uyumlu bir görüntüye sahip olan masa örtüleri estetik bir güzellik ortaya çıkartırlar. Şık, zarif ve narin bir düzende olmaları misafirlerinizin dikkatini çekecektir. Bu tarz düzenleri özel günlerinizde kendiniz için de tasarlayabilirsiniz. Fakat çoğu insan sadece misafirleri için böyle bir düzen ayarlamaktadır.
Yükleniyor...