Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

Kumaş Peçeteler

Kumaş Peçete Modelleri

Kumaş peçeteler özel olarak tasarlanan bir peçete türüdür. Kumaş peçetelerin pek çok farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları keten kumaş peçeteler, pamuk kumaş peçeteler ve pamuk polyester kumaş peçetelerdir. Bu tarz peçetelerin hepsi birbirinden narin ve özel peçetelerdir. Bu peçetelerin tasarımı ve imalatı normal peçetelerden daha farklıdır. Bu peçetelerin renkleri kırımızı, siyah, gri ve beyaz olarak değişebilmektedir. Kumaş peçetelerin pamuktan üretilen tarzları genelde restoranlarda kullanılmaktadır. Ve bu restoran peçeteleri %100 pamuktan oluşmaktadır. Ölçüleri ise 45x45 veya 50x50 olarak değişebilmektedir. Kumaş peçetelerin kenarları isteğe bağlı olarak zarf kapsama alınabilmektedir. Bu peçetelerin kenarlarına genellikle firma logosu konmaktadır. Ayrıca köşelerde arma cinsinde nakış uygulamalarda yapılmaktadır. Kumaş peçetelerin ücretleri üretildikleri malzemeye ve üretici firmaya göre değişmektedir. 

Kumaş ve Bez Peçeteler

Kumaş peçeteler ve bez peçeteler aynı materyalden imal edilmektedirler. Yani ikisi de hemen hemen aynı şeydir. Piyasada kumaş peçeteler bazen bez peçete olarak anılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken şey ise bez peçetelerin emilim yapmasıdır. Aynı durum kumaş peçeteler için de geçerlidir. Bu peçetelerin yüzlerinin pamuk olması gerekmektedir. Peçetenin yüzünün pamuk olması üzerindeki suyu ya da lekeyi kolay silebilmesini sağlar. Bu yüzden kumaş peçetelerde bu duruma dikkat edilir.

Kumaş Peçete Örnekleri

Çoğu firma ve şahıs tarafından üretilmiş sayısız kumaş peçete bulunmaktadır. Bu peçeteler farklı farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu peçetelerde tasarım sınırsızdır. Kumaş peçetelerin ev tipi tarzda üretilenleri de vardır. Fakat genel olarak yemek sektörünün kullanımı için kullanılırlar.  Bu peçeteler lüks ve klas restoranlarda kaşık-çatal takımının altında sergilenmektedir. Aynı zamanda bu peçeteler düğün ve nişan organizasyonlarında da kullanılmaktadır. Bu tarz organizasyonlar için özel olarak sipariş verilmektedir. Bu tarz organizasyonlar için tasarlanan peçetelere harf, desen ve nakış gibi şeylerde yapılabilmektedir.

Kumaş Peçete Dikimi

Kumaş peçete dikiminde kullanılan bazı teknikler vardır. Bu teknikler peçetenin ölçüsüne ve modeline göre değişmektedir. Bazı peçetelerin işçiliği daha zor olmaktadır. Mesela zarf köşeli kumaş peçeteler daha fazla işçilik isterler. Bu yüzden tasarımları da daha zor yapılmaktadır. Zarf köşeli peçetelerin diğer adı bohça peçetesidir. Bu peçetelerin dikimine önce kenardan başlanır. Kenardan 3’er cm dikilerek yapılırlar. Bu peçetelerin diğer bir özelliği de tıpkı bohça gibi köşeden sırayla dikiş atılmasıdır. Bu peçetelerin tasarımları oldukça zordur. Bohça peçetelerin dışında düz kaplama peçetelerde bulunmaktadır. Bu modelde köşeler üst üste binecek şekilde tasarlanır.

Özel Tasarım Kumaş Peçeteler

Kumaş peçeteler kimi zaman kişiye özel tasarlanmaktadırlar. Bu durum artık bir trend haline gelmiştir. Kişiye özel peçeteler genellikle nişan, düğün, nikah ya da toplantı gibi organizasyonlarda kullanılmaktadır. Peçeteye isim yazdırmak artık popüler bir almıştır. Çoğu marka kişiye özel kumaş peçete siparişi alabilmek için sayıyı minimum 30’da tutmaktadır. Özel tasarım peçetelerin üzerine isim ya da ismin baş harfi yazılabilir. Özel olarak tasarlanan peçetelerde renk seçimi müşteriye aittir. Ayrıca harf modelini de müşteri kendi beğenisine göre seçmektedir.

Pamuk Kumaş Peçeteler

Pamuktan üretilmiş kumaş peçetelerin tasarımında pek çok renk ve model kullanılmaktadır. Bu peçeteler doğal ve materyal peçetelerdir. Evlerde ya da restoranlarda kullanılabilirler. Pamuktan üretilmiş kumaş peçeteler diğer peçetelere göre daha avantajlıdır. Çünkü bu peçeteler üzerlerindeki lekeyi ve su izini belli etmezler. Bu sayede estetik bir görüntü imkânı sunarlar. Kumaş peçeteler genel olarak ikiye ayrılmaktadır. Birincisi pamuktan üretilenler, ikincisi ise petrol kayaklı kumaşlardan üretilenlerdendir. Bu peçetelerin arasında pamuk olanlar daha çok tercih edilirler.

Dekor İçin Tasarlanmış Kumaş Peçeteler

Dekor olarak kullanılma amaçlı tasarlanan kumaş peçeteler az sayıdaki tekstil atölyelerinde üretilirler. Diğer markalar yalnızca belli başlı firmaları örnek olarak dekor peçetesi üretirler. Dekor için tasarlanan kumaş peçetelerin üzerine nakış, isim ve harf baskısı yapılabilmektedir. Bu peçetelerin üretimini yapan firmalar uzman kadrolarla çalışırlar. Dekor peçetelerinde keten ve pamuk peçeteler kullanılabilir. Dekor amaçlı tasarlanan kumaş peçetelerinin üzerine birden fazla hard nakşedilebilir. Ayrıca bu peçetelerin üstüne logo işlemek mümkündür. Yani hem tanıtım amaçlı hem de dekor amaçlı kullanılabilirler. Dekor peçeteleri genel olarak sipariş üzerine tasarlanmaktadır.  
Yükleniyor...